Wednesday, January 24, 2018

RPH MATEMATIK

Tarikh                                     : 19 Januari 2015
Masa                                      : 12.05 pagi – 1.15 petang
Kelas                                      : 1 Tahfiz
Jangka masa/tempoh          : 70 minit
Bilangan murid                    : 18 orang
Mata pelajaran                      : Matematik
Tahap pencapaian murid   : Sederhana
Topik                                      : Nombor bulat
Subtopik                            : Operasi penambahan, penolakan, darab dan bahagi nombor bulat
Pengetahuan sedia ada     : Murid telah mengetahui nombor bulat
Hasil pembelajaran             : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1)    Menyelesaikan masalah yang melibatkan penambahan dan penolakan nombor bulat.
2)    Menyelesaikan masalah yang melibatkan pendaraban dan pembahagian nombor bulat
Kemahiran berfikir             : Menghubungkait, membandingbezakan, menjana idea, mengaplikasi, kecerdasan pelbagai

Nilai murni                           : Ketekunan, keyakinan diri, bekerjasama, patuh, hormat, kefahaman, kejujuran
Bahan bantu mengajar             : Slaid powerpoint, sampul soalan bewarna, lembaran kerja, buku teks, papan tulis
Strategi/teknik                    : Pembelajaran kontekstual, penerangan, perbincangan, koperatif dan kaedah penyoalan

LANGKAH
ISI KANDUNGAN
AKTIVITI
CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
1.    Setiap digit dalam suatu nombor mempunyai nilai tempat dan nilai digit yang tertentu
2.    Guru memperkenalkan topik : Nombor bulat
3.    Subtopik : Operasi penambahan,penolakan,pendaraban dan pembahagian dengan nombor bulat

1.    Guru mengemukakan soalan imbas kembali tentang nilai tempat dan nilai digit
2.    Guru bertanyakan soalan kepada murid

S.1 Berapakah bilangan ahli keluarga kamu?
S.2 Berapakah jumlah buku yang kamu bawa pada hari ini?
S.3 Berapakah baki duit kamu selepas berbelanja di kantin sekolah?
3.  Guru mengaitkan dengan pelajaran   pada hari ini.
KBKK
Menghubungkait

STRATEGI/ TEKNIK: Pembelajaran kontekstual, penyoalan
NILAI MURNI:
Ketekunan


Langkah 1
(20 minit)






Operasi penambahan dan penolakan dengan nombor bulat
Strategi : Slaid powerpoint

1.    Guru menerangkan konsep penambahan dan penolakan
  1. Guru menunjukkan langkah yang terlibat dalam penambahan dan penolakan nombor bulat
Contoh 1 :
Text Box:     526
+  621
  1147
Selesaikan 526 + 621 = ?

                             

Contoh 2 :
Text Box:      765
-  123
   642
Selesaikan 765-123 = ?

 


3.   Guru mengemukakan beberapa  soalan pada papan tulis untuk diselesaikan oleh murid.  Kemudian guru memanggil murid secara rawak untuk menerangkan langkah penyelesaian dan seterusnya memberikan jawapan
      Soalan :
S.1) 1005 + 278
J.1) 1283
S.2) 2456 + 3469
J.2) 5925
S.3) 6400 - 400
J.3) 6000
S.4) 7242 - 624
J.4) 6618

KBKK:
Menghubungkait dan membandingbezakan

STRATEGI/ TEKNIK: Penyoalan, penerangan

NILAI MURNI:
Keyakinan diri

BBM: Slaid powerpoint

Langkah 2
(20 minit)








Operasi pendaraban dan pembahagian nombor bulat


1.    Guru menerangkan konsep pendaraban dan pembahagian
  1. Guru menunjukkan langkah yang terlibat dalam pendaraban dan pembahagian nombor bulat
  2. Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan dan setiap kumpulan diberikan sampul yang berlainan warna.
  3. Setiap kumpulan dikehendaki menyelesaikan soalan yang terdapat dalam sampul warna.
  4. Kemudian, wakil setiap kumpulan diminta kehadapan untuk menunjukkan jalan pengiraan dan memberikan jawapan.
  5. Guru membuat penegasan tentang langkah menyelesaikan operasi darab dan bahagi dalam bentuk lazim


KBKK
Menjana idea

STRATEGI/TEKNIK:
Perbincangan dan penyoalan

NILAI MURNI:
Bekerjasama

BBM:
Slaid powerpoint / sampul soalan bewarna
Langkah 3
(15 minit)

Murid membuat latihan di dalam kelas secara individu dan dibenarkan berbincang dalam kumpulan masing-masing
 
1.    Guru mengedarkan lembaran kerja dan setiap murid dikehendaki menyelesaikan tugasan dalam lembaran kerja 1 di lampiran A
2.    Murid perlu menunjukkan jalan pengiraan dan memberikan jawapan pada pada lembaran kerja
3.    Soalan yang tidak sempat dijawab dijadikan sebagai kerja rumah

KBKK
Mengaplikasi,
kecerdasan
pelbagai

STRATEGI/ TEKNIK:
Koperatif, perbincangan

NILAI MURNI :
Patuh, bekerjasama

BBM:
lembaran kerja

Penutup
(10 minit)
1.    Guru memanggil seorang murid secara rawak untuk membuat refleksi dengan menyebut kembali apa yang telah dipelajari
2.    Guru memberi penghargaan dengan ungkapan kata-kata semangat kepada murid di atas kerjasama dan komitmen yang ditunjukkan sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran pada hari ini.
1.    Murid menjelaskan konsep yang dipelajari hari ini.

2.    Guru membuat kesimpulan hasil daripada aktiviti yang dijalankan dalam kumpulan

NILAI MURNI :
Hormat, kefahaman, kejujuran




                                                                                                                                                    Lampiran A1

Lembaran kerja 1
Selesaikan soalan yang diberikan dengan menunjukkan jalan pengiraan yang betul.
1.    Dapatkan hasil tambah bagi 2344 dan 129 ? Seterusnya dapatkan hasil tolak bagi
nombor tersebut.                                                                                             [ 4 Markah]

2.    Apakah hasil darab bagi 345 dengan 12 ?                                                     [ 2 Markah]

3.    Selesaikan 7608 didarabkan dengan 51                                                        [ 2 Markah]

4.    Selesaikan 740021 ÷ 8                                                                                   [ 2 Markah]


5.    Selesaikan 54816 ÷ 12                                                                                   [ 2 Markah]

No comments:

Post a Comment