Sunday, January 22, 2017

RPH MT ISIPADU CECAIR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh/ Hari          :     3 November 2016 ( Khamis )                                                               
  Kelas                      :                        4 Khawarizmi                                                                                                           
Masa                     :     30 minit
Bil. Pelajar           :     18 orang
Mata Pelajaran    :     Matematik                                                                     
Tajuk                    :     Bab 8 : Isipadu cecair
                       
Hasil pembelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid boleh:
i)              Mengukur dan merekod ispadu cecair dalam liter dan mililiter
Pengetahuan Sedia Ada         :  Murid telah mengetahui cara membaca dan menyebut
                                                   isipadu cecair.
Kemahiran berfikir                   : Membuat ramalan, penyelesaian masalah, membanding
                                                   beza
Nilai                                           :Kerjasama, hormat-menghormati, rasional.
BBM                                          : Tayangan video, roda impian, air pewarna, bikar
Elemen Merentas Kurikulum  : Sains                                       
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan

Murid diingatkan tentang cara membaca isipadu cecair.

Murid disoal secara rawak beberapa soalan secara lisan.
1)    Apakah yang kamu dapat bezakan antara dua barang ini?

Jangkaan jawapan murid:
1)    Saiz kecil dan besar
2)    Isipadu cecair

Kaedah:
Penyoalan
Variasi Ransangan

Nilai:
Keyakinan diri

Set induksi
( 2 minit)
Mengingati pelajaran lepas


Langkah 1
(4 minit)
Memperkenalkan radas menyukat isipadu cecair.

1.    Guru menunjukkan tayangan video kepada murid.

Teknik:
Persembahan

ABM: Tayangan video


Langkah 2
(8 minit)

1.    Murid dibahagikan kepada empat buah kumpulan.
2.    Murid diperkenalkan dengan dua jenis stesen iaitu stesen A dan stesen B.
3.    Stesen A: pengurus bahan setiap kumpulan perlu mengambil radas di hadapan.
4.    Kemudian, pencatat perlu merekod isipadu yang mereka ambil di kertas yang disediakan.
5.    Setelah selesai, murid perlu tampal hasil kerja di papan putih.
6.    Di stesen B, wakil kumpulan perlu membuat pusingan pada papan roda impian.
7.    Selepas itu, murid perlu mengambil cecair mengikut sukatan yang terdapat pada papan roda impian.

Kemahiran menyukat

Nilai :
Kerjasama dan semangat berpasukan

BBM :
Roda impian
Air pewarna
Bikar



Langkah 3
(5 minit)
Pengukuhan membaca
1.    Murid diedarkan lembaran kerja.

2.    Murid diminta membuat latihan yang diedarkan.

BBM :
Lembaran kerja 
(lampiran 1 dan 2)

Teknik :
Penggayaan
Pengukuhan


Penutup
(5 minit)
Guru menyoal kefahaman murid
  ”Apakah yang kamu
  semua pelajari pada
  hari ini?’

Guru menayang video

Guru membuat rumusan
1.    Guru membuat rumusan mengenai apa yang diajarkan kepada murid pada hari ini.

2.    Tayangan video

BBM :
Tayangan video.

Teknik :
Penyoalan
Persembahan



Refleksi :


No comments:

Post a Comment